Ahmedabad jest siódmym co do wielkości miastem w Indiach.
Podczas festiwalu latawców, nad miastem unosi się chmura kolorowych wojowników.
W radosny klimat walk latawców wpleciona zostaje akcja dramatu PATANG,
ukazując piękno indyjskiego święta.


X MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL LATAWCÓW


Andrzej tańcząc z blue kite

szukaj w tym blogu

wojowniki

Wojowniki są wyjątkowymi latawcami jednolinkowymi. Ich konstrukcja sprawia, że w rękach doświadczonego pilota, potrafią zadziwić widzów swoimi akrobacjami. Nie tylko unoszą się w powietrzu, ale robią ósemki, nurkowania. W swoim tańcu mogą wznieść się bardzo wysoko. Poniższy film prezentuje możliwości tego typu latawców.



Sterowanie wojownikiem jest proste. Gdy luzujemy linkę latawiec wykonuje obroty na niebie, wiruje. Jeśli linkę napniemy latawiec przerywa wykonywanie obrotów i przechodzi do lotu prostoliniowego. Początkujący piloci, na pierwszym etapie nauki, często mają niepożądany odruch. Kiedy latawiec leci w kierunku ziemi, zamiast wyluzować linkę latawca, napinają ją, co powoduje przyśpieszenie nurkowania i zderzenie wojownika z ziemią. Naukę najlepiej rozpoczynać stosując długą linkę i latać wysoko. Wielokrotnie widziałem, kiedy nowicjusze dobrze radzili sobie w sterowaniu wojownikiem na dużych wysokościach. Gdy w trakcie wykonywania manewrów zbytnio zniżyli lot uruchamiał się odruch spowodowany lękiem przed zderzeniem z ziemią. Zamiast wyluzować napinali linkę sterującą.



Jest to zadziwiające, że  taka ilość wojowników nie popląta się.



Jest wiele stron internetowych poświęconych tym latawcom, gdzie można zapoznać się z ich pochodzeniem, budową:
http://www.csun.edu/~ghsiung/fighters.html
http://fighterkitecentral.com/
http://www.nafka.net/

A pod tym adresem:
można kupić profesjonalnie wykonany latawiec, niestety w USA. Traktuje to jako zwiastun nowych trendów, jak do tej pory tego typu latawce są masowo produkowane z tradycyjnych materiałów (bambus, bibuła) w krajach takich jak: Indie, Pakistan, Afganistan, Korea, Tajlandia, Japonia, Brazylia, Argentyna.

http://www.aerostarsportkites.com/Stryke156_Web.jpg

Oczywiście można spróbować swoich sił i wykonać własnoręcznie wojownika. Pomocne będą porady, które Bruce Lambert zamieścił na swoim kanale You Tube http://www.youtube.com/user/br8080