Ahmedabad jest siódmym co do wielkości miastem w Indiach.
Podczas festiwalu latawców, nad miastem unosi się chmura kolorowych wojowników.
W radosny klimat walk latawców wpleciona zostaje akcja dramatu PATANG,
ukazując piękno indyjskiego święta.


X MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL LATAWCÓW


Andrzej tańcząc z blue kite

szukaj w tym blogu

O S O W


Jedno Niebo Jeden Świat

CENTRALA MIĘDZYNARODOWA
PO Box 11149
Denver, CO 80211-0149 USA
Phone: 720-490-1991
Fax: 303-571-1744

Proklamacja
Jasne jest, że żyjemy na Ziemi, jakby na rozstajach dróg. Wybór należy do nas, czy chcemy zawrócić ze ścieżki samozniszczenia, wojen i niszczenia środowiska, aby kochać innych. Wzrost globalnej świadomości prowadzi do powszechnego przekonania, iż pokój i wspólne zainteresowania odsuwa nas od planetarnego kataklizmu i prowadzi do lepszej przyszłości. Święto One Sky One World (Jedno Niebo Jeden Świat) będzie odbywało się co roku na całym świecie, by promować ochronę planety, pokoju, przyjaźni i zrozumienia między wszystkimi ludźmi. One Sky One World jest organizacją apolityczną, nie popiera rzadnej ideologii, albo jakiegoś politycznego porządku.

Informacje

Jak powstał "Światowy Dzień Latawca" W czasie trwania w 1985r historycznej konferecji na szczycie, doszło do umowy pokojowej między prezydentami Ronaldem Reaganem i Michaiłem Gorbaczowem. Duch tego spotkania natchnął Jane Parker - Ambrose do stworzenia latawca czczącego tę nową obietnicę globalnej harmonii. Na latawcu zamieściła flagi USA i Związku Radzieckiego. Kometa Halleya, która rewizytowała Ziemię w 1986r również została uznana, jako zwiastun pokoju. W czasie wizyty w Moskwie jesienią 1985r na spotkaniu "ludzie dla ludzi" Jane zaprezentowała latawiec, oraz list przyjaźni podpisany przez około 300 miłośników latawców z USA, Kanady, Japonii i Wielkiej Brytanii kierowanego do Komitetu Pokoju Obywateli Radzieckich. Dzięki temu aktowi globalnej życzliwości urodził się pomysł stworzenia One Sky One World. Druga niedziela października została uznana w USA i na całym świecie jako "Światowy Dzień Latawca". Od jego rozpoczęcia w październiku 1986r, setki tysięcy ludzi wzięły już udział w One Sky One World w ponad 30 krajach.

Cel i zamierzenia
Misja OSOW miała skupić ludzi całego świata, aby przyjaźń i pokój gościł między nimi,oraz żeby przywiązywać większą wagę do ochrony środowiska. Nazwa organizacji wyraża ten temat i zawiera symboliczny cel.Celem organizacji One Sky One World jest rozwijanie świadomości o szacunku dla człowieka i odmienności kulturowej, natury i środowiska w domu i na całym świecie. Narodowa edukacja w technologii latawców, sztuki, historii i w praktykowaniu latania i budowie latawców wywołuje większy sens globalnej społeczności, rozkoszowanie się naturą i wiekszego szacunku dla życia na Ziemi. Przesłanie to staje się wyraźniejsze dla tysięcy ludzi, dzięki puszczaniu lawców, na całej kuli ziemskiej.

Organizacja One Sky One World
Wydarzenie to obchodzone jest co roku w Denver, promowane jest przez organizację niedochodową. Od początku istnienia fundacja One Sky One World nie była znacząco finansowana przez społeczeństwo. Wszelkie operacje sponsorowania organizacji są finansowane przez członków zarządu rady OSOW, przez indywidualnych uczestników i sprzedaże przez One Sky One World latawców, znaczków i innych artykułów. Organizacja zatrudniła na niepełny etat pracownika i zawarła z nim umowę na projekt i publikację strony internetowej.

Historia i osiągnięcia (1985-2001)
Wydarzenie OSOW jest popierane na terenie całego świata przez różne zawody, społeczności, usługi, zarządy, edukacyjne i religijne organizacje zainteresowały się promowaniem przyjaźni i świadomości ochrony środowiska. Włączyły się takie organizacje jak: Organizacje Narodów Zjednoczonych i Związek UNESCO, klub Lions, kluby Zonta i Kiwanis, kluby latawcowe, dzielnice rozrywkowe, szkoły i uniwersytety. Wydarzenie OSOW opisywane jest w wielu książkach, czasopismach, publikowane są również zdjęcia. Network News Cable (CNN) jesienią w 1992r wyemitował reportaż Kuriera UNESCO, skierowanego do wszystkich członków Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W maju 1991r Jane Parker-Ambrose wraz z delegacją OSOW puszczała latawce w Tiananmen Square Beijing dla pokoju i jedności. Jej obecność w czerwcu 1992r w Earth Summit i Global Forum w Rio de Janeiro w Brazylii, było również oczekiwaniem na to, by zwiększyć udział większej liczby krajów. W 1992r latawce puszczane były w Denver, Colorado, przez wodza plemienia Indian Hopi, Patrik Dallas zaangażował się w "The Kite that Will Fly Around the World". Latawiec "parafoil" puszczany był na głównych festiwalach latawca, które odbywały się na całym świecie: w USA, Kolumbii, Włoszech, Anglii i Niemczech. Flagi państw zamieszczane na tym latawcu przedstawiały pokój między ludźmi i wskazywały miejsca puszczania tego latawca.
W 1993r główne obchody Kite Fly One Sky One World w Sioux City, Iowa.. Więcej niż 1000 osób wzięło udział w puszczaniu, gdzie prezentowano muzykę i latawce robiąc warsztaty dla dzieci. Według organizatora Kelly Guinana "To wydarzenie pomogło podnieść na duchu miasto i wykazało zaangażowanie dla pokoju i szczęśliwej przyszłości"
Również w 1993r w światowych staraniach o pokój pierwszy raz wziął udział Izrael w Afifonim Beach, Herzlia. W Izraelu niedziela jest dniem powszednim, jednak zainspirowani wydarzeniem świętowano w niedzielę 9 października. W wydarzeniu wzięli udział Izraelscy eksperci od puszczania latawców, prowadzono warsztaty, na którym robiono latawce z używanego wcześniej papieru, odbywały się występy i śpiewano piosenki o ekologii, dzieci malowały ścianę pokoju, Izraelczyk i Arab puścili razem gołębicę - latawca pokoju.Miłośnicy puszczania latawców we Włoszech od początku byli zagorzałymi uczestnikami i zwolennikami One Sky One World. Oni użyli motywu latawców i pokoju do wykorzystania ich, z natury twórcze, dusze do włączenia się dziesiątki tysięcy osób do corocznego centralnego wydarzenia OSOW w Foligno. Włoska grupa latawcowa z Foligno zrobiła również specjalny latawiec pokoju, który został wręczony papieżowi Janowi Pawłowi II w 1994r w zamian pobłogosławił on to globalne wydarzenie pokoju i miłośników latawców z całego świata.
W 1996r dzięki współpracy National Aeronautics i Space Administration (NASA) na cześć organizacji OSOW w 10-tą rocznicę istnienia i jej udział w uświadamianiu pokoju i ochrony środowiska, OSOW Ready-to-Fly Kite stał się pierwszym rozpoznawanym latawcem, który poleciał w przestrzeń kosmiczną. Odbyło się to na pokładzie wahadłowca misji STF 72, który wystartował 11 stycznia 1996r. Latawiec spędził w kosmosie 10 dni, wrócił na Ziemię 20 stycznia 1996r o 2.41 nad ranem. Latawiec ten wraz z pamiątkową płytą sprezentowaną przez NASA był przekazany do wielkiego muzeum latawca National Air and Space Museum w Waszyngtonie.
Miejsca, w których puszczane były latawce w ramach OSOW w przeszłości i w październiku 2001r to: miasta w większości stanów USA i Bombaju, w Indiach, w Niemczech w Berlinie i Hamburgu, w Austrii w Wiedniu, w Sydney w Australii, w mieście Christ Church w Nowej Zelandii, w Buenos Aires w Argentynie, w San Paulo w Brazylii, w Antwerp w Belgii, w Montrealu w Kanadzie, w Wifang w Chinach, w Madrycie w Hiszpanii, w Foligno we Włoszech, w Medellin w Kolumbii, w Shropshire i Essex w Angli, w Bali w Indonezji, w Patras w Grecji, w Seulu w Korei Południowej, w Lizbonie w Portugalii, w Okinawa w Japonii, w Durbinie i Kapsztadzie w RPA, w Oostvoorne na Niderlandach, w Giteborg, Fiskeb"ck, w Szwecji, w Randers w Danii i w Izraelu, we Francji, Tasmanii, Guam, w Rosji, na Ukrainie, na Kubie, na Węgrzech, w Bośni i w Singapurze.
Latawiec to cudownie i powszechnie rozpoznawane urządzenie, które przez wzajemne odziaływanie z ludźmi i naturą porusza duszę młodego i dorosłego tak samo. Każdy, który trzyma linkę latawca przypomina sobie wprost, że życie i nasze relacje między ludzkie mają bardzo duże znaczenie, żeby przejść życie razem. Pokój na świecie zaczyna się od pokoju w domu. Każda osoba, rodzina i społeczność musi mieć świadomość problemów na świecie, problemów niszczenia Ziemi i robić wszystko, aby zmienić swoje zachowanie i styl życia.